Základní funkce

Pojďme se podívat na základní funkce, které avast! nabízí:
antivirové a antispywarové jádro, rezidentní ochrana před rootkity, avast! Community IQ, emulátor kódu, heuristické jádro, detekce potenciálně nežádoucích programů, test po restartu, test z příkazového řádku, testování s probuzením, naplánované testování, avast! Intelligent Scanner, behaviorální štít, behaviorální honeypoty, štít souborového systému, mailový štít, webový štít, štít P2P, štít IM, síťový štít, inteligentní aktualizace virové databáze, rychlá implementace aktualizací, tichý/herní režim, optimalizace pro nejnovější procesory Intel Core i7, optimalizace testování s více podprocesy, avast! iTrack.

O některých z nich si toho povíme trochu více. Začneme asi tím nejdůležitějším, novým jádrem.


Vylepšené antivirové a antispywarové jádro

Oproti předchozí generaci doznalo jádro programu značných změn, poskytuje tak spolehlivou ochranu před viry, spywarem a dalšími formami škodlivého softwaru.


Rezidentní ochrana před rootkity

Jedinečná rezidentní ochrana kontroluje příznaky chování rootkitu u všech ovladačů režimu jádra, které operační systém načítá. Díky tomu lze detekovat dokonce i neznámé rootkity a zastavit je dříve, než mohou provést nějakou škodu.


AutoSandbox

AutoSandbox umožňuje spouštět aplikace v zabezpečeném prostředí. V tomto prostředí nemá daná aplikace přístup k žádným důležitým systémovým souborům, takže je nemůže nijak poškodit. AutoSandbox funguje automaticky (pokud není zakázána) a rozpoznává sama nebezpečné programy. Pokud vás však upozorňuje na nějakou aplikaci, které je podle vás určitě v pořádku, můžete pro ni vytvořit výjimku.


WebRep

WebRep značí Website Reputation systém. Zatím funguje pouze v prohlížečích Internet Explorer, Mozilla Firefox a také Google Chrome. Tato funkce je založena na komunitě uživatelů avastu, kteří mohou hodnotit jednotlivé internetové stránky a označovat obsah, který na nich lze najít. K zmiňovanému WebRepu patří i možnost blokovat některé webové stránky, které by se vám mohli jevit jako škodlivé nebo nevhodné. Můžete této funkce využít například také pro zakázání přístupu vašich dětí na nevhodné stránky. V nastavení aplikace lze snadno zadat přístupové heslo, a tak vaše nastavení děti sami nezmění.


Emulátor kódu

Jedná se o velice užitečnou funkci. Je-li totiž nalezen podezřelý spouštěcí soubor (ať už při testování na vyžádání, nebo v rezidentním režimu), program avast! dokáže jeho kód emulovat v izolovaném prostředí. Emulátor kódu slouží dvěma účelům. Za prvé se používá k obecné dekomprimaci. Za druhé jej využívá heuristické jádro. Technicky je tento proces zajištěn dynamickým překladem, metodou podstatně rychlejší než klasické techniky emulace.


Testování

Plánování samotného testování je velice sofistikované. Test lze naplánovat po restartu počítače, po probuzení nebo v konkrétní dobu. Jednoznačně lze určit také co a jak se má testovat. Navíc avast! Intelligent Scanner může snížit počet nezbytných kontrol souborů až o 80 % díky seznamu vyzkoušených bezpečných aplikací. Soubory označené jako bezpečné se netestují, dokud nejsou změněny.


Štíty

Samozřejmostí je řada bezpečnostních štítů. Jmenujme ty nejdůležitější:
» mailový štít – vyhledává malware ve všech příchozích i odchozích emailech.
» webový štít – testuje všechny navštívené webové stránky a kontroluje všechny soubory, stránky a skripty JavaScript stažené z internetu.
» štít P2P – kontroluje soubory stažené pomocí programů P2P
» štít IM – chrání mimo jiné oblíbené komunikátory ICQ
» síťový štít - poskytuje ochranu před síťovými viry.


Access Anywhere

Funkce Access Anywhere umožňuje vzdálený přístup k vašemu počítači. Kdo tuto funkci využívá, uzná, že je jedná o zdařilou náhradu např. za program TeamViewer.


Software Updater

Funkce Software Updater vás upozorní na dostupné aktualizace ostatních aplikací, které by mohly znamenat případné bezpečnostní riziko. Funkce vám pomáhá mít všechny programy vždy a včas aktualizované.


Secure Line

Secure Line je prémiová VPN služba, která zajišťuje bezpečnost a anonymitu vašeho internetového připojení.


Čištění prohlížečů

Tento nástroj odstraňuje doplňky a rozšíření v internetových prohlížečích. Kontroluje, že vámi používané doplňky nejsou nebezpečné, zranitelné nebo dokonce škodlivé.


Záchranný disk

Funkce nazvaná Záchranný disk umožňuje vytvořit speciální médium (CD nebo USB disk), které lze použít pro testování a čištění počítače v offline režimu (bez připojení k internetu). Jelikož virová databáze rychle zastarává, je potřeba vytvořit nový Záchranný disk vždy bezprostředně před jeho použitím (nejdéle jen pár dní předem).